Miło mi polecić wszystkim zainteresowanym nowy, internetowy periodyk - formy.xyz, wydawany przez WFP ASP w Krakowie i fundację Rzecz Piękna. Miło mi tym bardziej, że jako pierwszy tekst redakcja opublikowała mój artykuł pokonferencyjny Sprzężenie dodatnie

Co kilka lat, Wydział Wzornictwa Warszawskiej ASP organizuje Międzynarodową Konferencję Teorii i Krytyki Designu - Fair Design. Druga jej edycja odbyła się w maju 2018 a dotyczyła problemu nadmiaru we współczesnej kulturze i cywilizacji końca (mamy nadzieję) rozpasanego konsumpcjonizmu. Miło mi, że z edycji na edycję organizatorzy zapraszają mnie do wygłoszenia (zawsze subiektywnego, nienaukowego) wystąpienia. Okiem projektanta-ironisty staram się odnieść do problemu na tyle ogólnie, prześmiewczo i niezrozumiale, by pobudzić myślenie (tak słuchaczy, jak i swoje) nad problemem. 

Z opóźnieniem publikuję prezentację z wystąpienia i tekst powstającej właśnie książki pokonferencyjnej.

Linki w zakładce TEOR

Polecam książkę Fair book - aktywność. To wydawnictwo pokonferencyjne pod redakcją Magdy Kochanowskiej i Katarzyny Kasi, w którym znalazł się również mój artykuł Apologia Nieróbstwa (pod zmienionym omyłkowo tytułem Brak aktywności). Polecam wszystkim, którzy chcieliby przypomnieć sobie, przyswoić lub uzupełnić moje absurdalne wystąpienie na konferencji Fair Design 2015. Tekst załączam również w zakładce TEOR.

Tym razem, wystawę Symulatory z kolekcji OBMS zaprosiła Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie. Zapraszam na wernisaż dnia 8.05.2017 o godzinie 18.00. Wystawa gościć będzie w Częstochowie do 17.07.2017 a więc ponad miesiąc. W dniu wernisażu dostępne będą nie tylko obiekty ale także autor, który służyć będzie dodatkowymi informacjami, komentarzami, dyskusją.

Serdecznie zapraszam.

Monokliker znany wcześniej pod nazwą kodową Rt1 jest w fazie produkcji. Po eksponowanej na Symulatorach, prototypowej parze obiektów wykonanych z rutenowanego mosiądzu, nadszedł czas na serię wykonaną z docelowych materiałów. Monokliker Ti wykonany jest z tytanu - ultrawytrzymałego, ultralekkiego i w stu procentach biokompatybilnego metalu. Wytworzony metodą druku 3D (SLM), tytanowy korpus, dla dodatkowej redukcji masy jest pusty w środku. Precyzyjne wykończenie Monoklikera Ti wymaga około czterech godzin starannej, ręcznej obróbki tego, trudnego materiału.

Na zdjęciu widać korpus Monoklikera Ti w końcowej fazie szlifowania.

Osoby zainteresowane obejrzeniem i użyciem Symulatorów zapraszam do Łodzi, w dniach 13 - 23 października. Wystawa prezentowana będzie w ramach Łódź Design Festival (Centrum Festiwalowe, budynek C, drugie piętro). Zgodnie z formułą wystaw OBMS, obiekty będą udostępnione do użycia oraz zaopatrzone w odpowiednie instrukcje. Osoby niedoświadczone, lub zagubione będą też mogły skorzystać z pomocy autora, bądź specjalnie przeszkolonych instruktorów.

Informacje organizatora: http://lodzdesign.com/program-2016/wystawy/wystawy-kuratorskie/symulatory/.

W wieczór inicjujący Noc Muzeów, czyli 14 maja o godzinie 19.01 odbędzie się oprowadzenie autorskie po wystawie Symulatory. Zapraszam wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o wystawie, samych obiektach i tajemniczym OBMS.

Oto krótka fotorelacja z wernisażu Symulatorów.

Dwanaście obiektów OBMS zostanie wystawionych na widok i udostępnionych do dyspozycji odbiorców od 9 do 31 maja w Salonie Akademii. Zaprojektowane jako narzędzia badawcze obiekty mogą więc w wyniku działań twórczych odbiorców doraźnie awansować do rangi dzieł sztuki. Serdecznie zapraszam na wernisaż, ale przede wszystkim na indywidualne wizyty studyjne.

Jako ostatni prelegent, miałem przyjemność zamknąć swym wystąpieniem dwudniową konferencję Fair Design 2015.

Pierwsza z planowanych w cyklu dwuletnim, międzynarodowych konferencji teorii i krytyki designu, pod hasłem "design wobec wyzwań współczesności", w tym roku poświęcona była problemowi aktywności. Pozostając w zgodzie z własnymi przekonaniami i ironiczną metodą reagowania na świat, wygłosiłem "Apologię nieróbstwa". Ponieważ wystąpienie spotkało się z zainteresowaniem wielu osób, umieszczam "na gorąco", w zakładce TEOR, wzbogaconą o krótkie komentarze prezentację. W niedalekiej przyszłości, w ramach publikacji pokonferencyjnej, zostanie zaprezentowane pełniejsze podsumowanie. Być może uda się też...

Please reload

Wyróżnione

Fair Design 2015

26/09/2015

1/1
Please reload

Bieżące

10/03/2019

13/12/2016